GOZDNI VRTEC – Mreža gozdnih vrtcev Slovenije

Program gozdnih vrtcev znotraj mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije razvija Inštitut za gozdno pedagogiko. Temeljni cilji programa gozdnega vrtca delujejo znotraj treh področjih, ki se medsebojno dopolnjujejo in sicer:

• razvijanje naravoslovne metode dela s poudarkom na spoznavanju in promociji slovenskih gozdov in trajnostnega gospodarjenja z željo približati naravoslovje in znanstveno raziskovalne dejavnosti otrokom,
  • gozd kot učilnica in vir idej za vsa področja kurikula, pri tem razmišljamo o različnih didaktičnih pristopih, kjer težimo k razvoju aktivnih in sodobnih učnih metod v naravi in z naravo,
  • vpliv narave na zdravje in razvoj otrok ter njihovih vrednot.

Gozd je prostor, kjer delamo v sozvočju z naravo gozda in naravo otrok. Vse bolj tudi spoznavamo, da učenje v naravi skriva v sebi nekaj več – našim otrokom ne omogoča samo doživljanja narave, ampak tudi pozitivno doživljanje samih sebe in svojih prijateljev. Otroci v gozdu ne krepijo samo znanj s področja narave, matematike, slovenščine, ampak vsak otrok na najboljši možni način razvija svoje individualne sposobnosti, cel razred se razvija kot skupina in krepi se socialna mreža. Nemir, nepozornost, občutek utesnjenosti, stres, tekmovalnost, pomanjkanje samozavesti, ki jih pri naših otrocih opažajo pedagoške delavke, se v naravi umaknejo ustvarjalnemu navdihu in sodelovanju.V letošnjem letu bosta razvojno dva oddelka vrtca preživljala en dan v tednu v gozdu (v vsakem letnem času bodo 9 x obiskali gozd), ostali oddelki pa bodo vsakodnevno načrtovali dejavnosti na prostem, tudi z obiskom gozda.

Koordinator projekta na nivoju vrtca: Miha Mrak.

logo mreza RGB