UNESCO VRTEC

Unesco pridruzene soleSlovenska UNESCO mreža ASP deluje pod okriljem OZN za izobraževanje, znanost in kulturo. Poslanstvo UNESCO ASP Slovenije je pomembo za razvijanje mladih ljudi v državljane sveta, ki bodo razumeli številne soodvisnosti človeka in narave in ljudi med seboj. V letošnjem letu smo se pridružili mreži UNESCO šol/vrtcev, na kar smo še posebej ponosni, zato se bomo vključevali v razpisane nacionalne in mednarodne projekte, obeleževali bomo mednarodne dneve ter sledili programu izobraževanja.

Namen projekta

Z delom v UNESCO ASP mreži želimo krepiti odgovornost do sebe in do drugih, s tem pa bi poudarjali vzgojo za mir in nenasilje ter mirno reševanje konfliktov, saj je vrtec vzgoja za življenje. V vsakdanjem življenju bomo vzgajali k strpnosti in sodelovanju. V naše delo bomo vključevali tudi zunanje sodelavce različnih strok in starše ter tako krepili zavezništvo med generacijami in razvijali sodelovalne in partnerske odnose. Še naprej bom skrbeli za ohranjanje kulturne dediščine in ljudskih običajev. Veliko pozornosti bomo posvetili tudi klimatskim spremembam, ekološkim problemom in njihovemu vplivu na življenje, hkrati pa bomo ozaveščali otroke tudi o zdravem življenju in opozarjali na zagotavljanje boljših pogojev za zdrav življenjski slog.

Temeljni cilji:

• uravnoteženo razvijanje vseh štirih stebrov izobraževanja v 21. stoletju, UNESCO – Jacques Delors (s poudarkom na III. In IV. stebru); vzgoja in izobraževanja morata omogočati vsakemu človeku, da se nauči sam reševati svoje probleme, oblikovati svoje odločitve in nositi svojo odgovornost,
  • upoštevanje Kurikuluma – sinergija državnega programa in realnega življenja,
  • spoštovati otrokove pravice, strpnost in sodelovanje, solidarnost,
  • uveljavljati kulturo miru in nenasilja,
  • spoznavati naravne in kulturne znamenitosti Slovenije,
  • vzgoja za ekološko zavest in globalno odgovornost: soočanje z okoljskimi problemi in interdisciplinarno reševanje: recikliranje odpadkov, ločeno zbiranje odpadkov, igre vlog, očistimo okolico vrtca v sodelovanju s starši, idr.

Sodelovali bomo v projektih: Voda-kaj mi pomeni, Unesco ASP tek mladih slovenske mreže šol Unesco, »Vzgajamo zelišča v starem iščem novo«, DREVO=ŽIVLJENJE, Otroštvo podaja roko modrosti, Menjaj branje in sanje, Dan človekovih pravic, Moder stol - nekdo misli nate, Odnos mladih do zdravja, Tujejezični recital Jezik- kultura in tradicija, Živimo skupaj.

Koordinatorka projekta na ravni vrtca: Mateja Funkl

Poročilo projekta Unesco 2016/17

VEČ O PROJEKTIH

UNESCO PROJEKTI VRTCA GALJEVICA

•  Vzgajamo zelišča "V starem iščem novo"
  • 5. Unescov ASP-tek mladih slovenske mreže šol Unesco
  • Pletemo niti mreže na gozdni učni poti Hrastje
  • Moder stol-nekdo misli nate
  • Otroštvo podaja roko modrosti
  • Voda-kaj mi pomeni
  • Menjaj branje in sanje
  • DREVO=ŽIVLJENJE
  • Odnos mladih do zdravja

Unesco utrinkI VRTCA GALJEVICA

• Mucki

Vzgajamo zelišča

V sklopu UNESCO-vega projekta Vzgajamo zelišča smo na svetovni dan miru sejali in sadili.